29.04.2024 Наука

Снимки направени пред операции покажуваат како човечкиот мозок планира и произведува говор

Една нова студија спроведена на луѓе што биле подложени на операција, за лекување напади поврзани со епилепсија, покажува дека паузите во говорот откриваат информации за тоа како човечкиот мозок планира и произведува говор.

Предводени од истражувачите од Медицинскиот факултет „Гросман“, резултатите од студијата додаваат доказ дека соседните мозочни региони, долниот фронтален гирус и моторниот кортекс, играат важна улога во таквото планирање пред зборовите воопшто да се изговорат гласно. И двата региона се дел од преклопените горни слоеви на мозокот, или церебралниот кортекс, за кој одамна е познато дека ги контролира мускулните (моторните) движења во грлото и устата, потребни за производство на говор. Досега било помалку јасно како овие региони ја одредуваат мешавината на звуци и зборови што луѓето сакаат да ги кажат гласно, велат авторите.

Наодите доаѓаат од анализата на стотици слики за мапирање на мозокот, направени на 16 пациенти на возраст меѓу 14 и 43 години, кои се подготвувале за операција за лекување епилепсија, помеѓу 2018 и 2021 година. Како рутински дел од нивните процедури, хирурзите електрично (и безболно) стимулирале одредени области на мозокот, додека барале од пациентите да извршуваат стандардизирани говорни задачи. Од пациентите се барало, на пример, да кажуваат броеви или денови во неделата, па дури и заклетва за верност.

- Целта пред операцијата беше да се изолираат и да се поштедат блиските делови од мозокот потребни за говор, што е обележано со зголемено нејасен или целосно изгубен говор по електричната стимулација - велат авторите.

Ова им овозможува на хирурзите да го отстранат само мозочното ткиво одговорно за неисправните електрични сигнали, кои предизвикуваат напади.

Она што ја прави новата студија уникатна, според истражувачите, е нивното мерење и анализа на временските интервали, кои траат помалку од две секунди, при што започнува стимулацијата на мозокот и говорот станува нејасен, па на крајот запира. Претходните истражувања не ги мереле директно таквите латенции, туку се потпирале на набљудувања на однесувањето за да информираат кои региони на мозокот се вклучени во тоа дали пациентот може или не да продолжи да зборува по кортикалната стимулација.

Мерењето на латентноста дава нов увид во деловите на кортексот кои се вклучени во планирањето на говорот, дури и ако тие не се всушност одговорни за зборување и изговарање зборови. Меѓу наодите на новата студија се утврдило дека доцнењето помеѓу електричната стимулација и евентуалното губење на способноста за зборување се разликуваат меѓу мозочните региони.

Латенциите биле најдолги во долните региони на моторниот кортекс, како и во друг површен слој, долниот фронтален гирус, со 1,0 секунди и 0,75 секунди, соодветно. Бидејќи пациентите можеле да продолжат да зборуваат толку долго по стимулацијата, истражувачите велат дека ова сугерира оти овие региони е поверојатно да бидат вклучени во планирањето на она што луѓето сакаат да го кажат, за разлика од другите региони.

Помали латенции, кои траеле во просек од 0,5 секунди, биле пронајдени во други делови на моторниот кортекс. Истражувачите велат дека овие пократки говорни паузи покажуваат оти овие региони играат поважна улога во физичката механика на говорот.

Врз основа на овие набљудувања, истражувачите утврдиле дека моделот на подолги латенции поверојатно одговара на планирањето на говорот во различни региони на церебралниот кортекс отколку пократките латенции, кои одговараат на областите на церебралниот кортекс вклучени во производството на говор.

- Нашата студија ги додава доказите за улогата на моторниот кортекс на мозокот и инфериорниот фронтален гирус во планирањето на говорот и одредувањето на тоа што луѓето ќе кажат, наместо само да кажуваат зборови користејќи ги гласните жици или да кажуваат зборови со движење на јазикот и усните - вели д-р Хедер Кабакоф, водечката истражувачка на студијата.

Доколку понатамошните истражувања ја потврдат работата на истражувачите, би можеле да им помогнат на хирурзите подобро да го усовршат мапирањето на мозокот за да го заштитат говорот на пациентите.

Истражувачите велат дека нивните следни чекори се да ги проценат моделите на латентност во другите делови на мозокот, за да утврдат дали и тие играат улога во пофините функции на планирање на говорот, или физичко создавање звуци и зборови. Задачите вклучуваат гласно именување слики за да се утврди дали латенциите на постстимулите помагаат да се разликуваат деловите од мозокот потребни за да се интерпретира визуелниот влез и да се обработи во вистински зборови.

Тие, исто така, сакаат да истражат дали шемите на латентност можат да откријат механизми за повратни информации во реално време, со мерење колку време им е потребно на пациентите да ги поправат принудните грешки. Ова може да обезбеди увид во тоа како луѓето го користат звукот на сопствениот глас за да го контролираат начинот на кој тој звучи.

Извор: Okvir.net

Фото: Freepik