X
 16.07.2022 Живот

Колку чини билет за кино во земјите низ светот?

Денес многумина гледаат нови филмови дома, што има свои предности, но одењето на кино сепак е поинакво искуство. Но, во некои земји тоа е многу скапо.

Хрватскиот портал „24 сата“ направи анализа на цените на влезниците за кино во повеќе земји. Еве ги резултатите.

Швајцарија - 21 евро
Сингапур - 18 евра
САД - 16 евра
Данска - 15 евра
Шведска - 15 евра
Јапонија - 14 евра
Норвешка - 14 евра
Франција - 13 евра
Австралија - 12 евра
Велика Британија - 11 евра
Грција - 8 евра
Словачка - 7 евра
Кина - 7 евра
Аргентина - 7 евра
Унгарија - 6 евра
Словенија - 5 евра
Бразил - 5 евра
Хрватска - 5 евра
Филипини - 5 евра
Бугарија - 5 евра
Мексико - 3 евра
Украина - 3 евра
Индија - 3 евра
Ел Салвадор - 0,5 евра

Извор: 24sata
Насловна фотографија: Freepik
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот