X
 23.02.2015 Култура

Најиконските улоги на Мајкл Китон пред "Birdman"

Пред „Birdman“, беше Бетмен - и уште еден куп други иконски улоги кои овој актер го направија број 1 холивудска ѕвезда.

 

бирдмен


Додека улогата на Китон како поранешна ѕвезда во „Birdman“, им го сврти вниманието на членовите на филмската академија, тој отсекогаш имал уникатни изведби на секој лик којшто некогаш го играл.

Неговите улоги докажуваат дека неговиот енергетски и понекогаш чуден стил го прават совршен за „Birdman“.

 

1. Nightshift, 1982

 

 

2. Mr. Mom, 1983
  

 

3. Beetlejuice, 1988

 

 

4. Clean & Sober, 1988

 

 

5. Batman, 1989

 

 

6. Pacific Heights, 1990

 

 

7. Much Ado About Nothing, 1993

 

 

8. The Paper, 1994

 

 

9. Multiplicity, 1996

 

 

10. Jackie Brown, 1997
   

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура