X
 16.12.2020 Наука

Ова е најголемиот организам во светот

Пандо е огромна стара јасика која се смета за најголемиот организам во светот.

Најголемото животно во светот е синиот кит, кој тежи околу 150 тони. Сепак, ова животно не е ниту приближно големо колку најголемиот организам во светот. Таа титула му припаѓа на организам што е голем колку 40 сини китови.


Извор: Youtube
Насловна фотографија: Screenshot/Youtube
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука