X
 05.01.2017 Живот

Можните ризици со кои ќе се соочиме во 2017 година

Добредојдовте во „геополитичката рецесија“. Колумнистот на TAJM, Јан Бремер, ги наведува можните ризици со кои би можеле да се соочиме во 2017-та.

 

ризик


1. Непредвидлива Америка

Единствената суперсила во светот еднаш беше меѓународен адут, наметнувајќи сила, изнудувајќи компромис и спречувајќи конфликти. Сега, наместо да креира политики со цел да ја зајакне глобалната стабилност, претседателот Трамп ќе ја искористи моќта на Америка за да ги унапреди интересите на Сад. Трамп не сака да изолира. Тој е унилатерален. Очекувајте повоинствена и помалку предвидлива надворешна политика на Америка.

2. Драматизирањето на Кина


Транзицијата на лидерството на Кина ќе создаде ризици кои се важни надвор од границите на земјата. Потребата да ја задржи контролата над процесот на транзиција во пресрет на партискиот конгрес на есен ќе го зголеми ризикот од грешки во економската политика кои ќе ги тресне странските инвеститори и меѓународните пазари. Покрај тоа, претседателот Кси Џинпинг знае дека е опасно време да се изгледа слаб и несигурен. Провокациите од Трамп и бројот на места каде тензиите меѓу Америка и Кина може да се одвиваат (Северна Кореја, Тајван, Хонг Конг, Источното и Јужното кинеско Море) ја прават 2017 опасна година за Кина и сите оние кои зависат од нејзиниот раст и стабилност.

3. Моќен вакуум во Европа


Силното лидерство на Ангела Меркел се покажа како неопходно за способноста на Европа да управува со криза во последниве години. Европа ќе се соочи со многу предизвици во 2017 - од изборите во Франција, финансиите на Грција, преговорите за Брегзит и деликатни односи меѓу Русија и Турција. За жал, иако Меркел најверојатно ќе победи на изборите во 2017 година, таа сепак е ослабен фигура. Ова ќе ја остави Европа без силно лидерство, во време кога е потребен силен лидер.

4. Пауза во економскиот напредок


Не се очекува пораст на потребните економски реформи во 2017. Некои лидери како Моди од Индија и Пња Нието од Мексико успеале да постигнат онолку колку што можат. Во Франција и Германија, реформите ќе почекаат после следните избори. Турција, Британија и Јужна Африка ќе бидат целосно окупирани со домашните политички предизвици.

5. Технологијата ќе го наруши Блискиот Исток


Секоја година, владите на Блискиот Исток губат повеќе од нивниот легитимитет. Технолошките промени дополнително ќе го ослабат веќе кревкиот регион. Револуцијата во производството на електричната енергија ќе ја поткопува стабилноста на државите кои се'уште се зависни од извоз на нафта и гас. Автоматизацијата на работните места ќе ги уништат надежите за нови работни места. Сајбер конфликтот дополнително ќе ја промени несигурната рамнотежа на моќта во регионот.

6. Политиката се меша со Централните банки

Западните централни банки се се' повеќе ранливи на ист вид на сурови политичк притисоци кои ги искривуваат економиите во земјите во развој. Во 2017 година постои ризик Трамп да ја искористи Банката на федерални резерви како жртвено јагне, поставувајќи притисок врз идните одлуки на оваа банка. Тој исто така може да го искористи заминувањето на Џенет Јелен за да ја замени со личен сојузник, со што ќе го поткопа кредибилитетот на Банката на федерални резерви. Ова не е само ризик за Америка. Тереза Меј ја обвини Банката на Англија за политиката на ниска стапка која ја зголеми нееднаквоста во приходите. Во Германија, Волфганг Шојбле тврди дека ниските каматни стапки го намалија поттикот европските држави да ја прифатат потребата за реформи.

7. Белата куќа vs. Сицилиумската долина


Претседателот Трамп и технолошкиот сектор немаат многу заеднички работи. Трамп сака безбедност и контрола. Технолошкиот сектор сака слобода и приватност за нивните клиенти. Трамп сака работни места. Технолошкиот сектор сака да ја поттикне автоматизацијата. Двете страни значително се разликуваат со ставовите за инвестициите во науката.

8. Операцијата на Турција

Претседателот Ердоган продолжува да ја искористува вонредната состојба за да ја преземе контролата и да го затегне неговото влијание врз судството, бирократијата, медиумите, па дури и бизнис секторот преку брановите апсења и чистки. Во 2017 година тој веројатно ќе искористи референдум за формализирање на неговите овластувања, со што ќе ги влоши економските проблеми на земјата и ќе го влоши неговиот однос со Еворпа.

9. Сабјата на Северна Кореја


Тешко е да се знае кога Северна Кореја ќе има проектил кој претставува јасна и непосредна опасност за Америка, но се чини дека се приближува до целта. Ким Јонг Ун, во неговата новогодишна порака изјави дека подготовките за лансирање на интерконтинентални балистички проектили се во завршна фаза.

10. Борбата на Јужна Африка

Непопуларниот претседател Џејкоб Зума, се плаши да ја пренесе својата власт на некој кому не му верува. Потребни се клучни економски реформи во земјата и стабилизирање на конфликтите со соседните земји.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот