X
 09.01.2017 Живот

Човекот кој 40 години живее сам во најстуденото место во Америка

Добредојдовте во Готик, Колорадо - едно од најстудените места во Америка. Овој град на духови е напуштен уште од 1920 година, меѓутоа постои еден човек кој ова место го нарекува свој дом. Повеќе од 40 години, сегашниот жител Били Бар живее во мала куќичка, запишувајќи податоци за временските услови, како занимација која му ги исполнува деновите. Во кратокиот филм подолу, претставен е профилот на овој легендарен локален жител кој ненамерно на научниците им обезбеди богата ризница на податоци за климатските промени.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот