X
 25.06.2017 Живот

Како некогаш изгледале летните одмори во Југославија?

letuvanje

Сите ги помниме летувањата од детството. Со нетрпение го очекувавме тргнувањето во раните утрински часови за да не ја фатиме гужвата и жештината на граница. Тогаш во автомобилите немаше клима, а патувањата траеја бесконечно. Буквално, бесконечно! Стоедното и југото тогаш беа неверојатно бавни, па затоа патувањето, кое денес го врвиме за неколку часа, траеше цел ден.

Неопходна опрема за на море беа гумените сандалки за плажа со ментално врвче кое 'рѓосуваше после два дена капење. За навечер имавме посебна облека, па излегувавме со еспадрили. Ова се уште некои работи кои ќе нè потсетат  на некогашните летувања.

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот