X
 26.10.2017 Наука

Уметноста во објаснувањето тешки теми

geni

Ако сте го гледале филмот „Okja“, тогаш имате точна идеја за CRISPR, науката што се користи за уредување и манипулирање со гените. Всушност, филмот можеби ја прикажува иднината, иако се чини дека науката се движи во друга насока. Неодамна научниците го објавија создавањето на 12 свињи со 24 отсто помалку масти од обичниот вид. Иако не изгледаат како големи вести, успехот е огромен за индустријата на свињите.

Што е CRISPR и како функционира? Биологот Невил Санџана, на видеото погоре, го презема крајниот предизвик - да ја објасни најсовремената наука на пет различни луѓе - 7-годишно дете, 14-годишно дете, студент на факултет, дипломиран студент и CRISPR експерт.Д-р Боби Кастури од Националната лабораторија „Аргон“ се соочува со сличен предизвик како Санџана - овој пат објаснувајќи висок концепт на науката на 5-годишник, 13-годишник, студент на факултет, дипломиран студент и претприемач од „Конектом“.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука