X
 29.11.2017 Економија

Мапа на најбогатите луѓе на светот

Основачот на „Амазон“, Џеф Безос, изненадувачки го презеде првото место од Бил Гејтс како најбогат човек во светот годинава. Според индексот на милијардери „Бумеранг“, 15. најбогати лица во светот се:

фотоизвор: Boomerang Billionaire Index

Ќе забележите дека првите 15 се од САД. Другите извештаи варираат врз основа на евалуацијата на богатството на лицето. На пример, веб-страницата „Хаумач.нет“ неодамна искористи податоци од „Форбс“  за да се одреди најбогатиот човек на секој континент.

Европа:

фотоизвор: HowMuch.net

Северна Америка и Кариби:

фотоизвор: HowMuch.net

Африка:

фотоизвор: HowMuch.net

Океанија:

фотоизвор: HowMuch.net

Азија, Среден Исток и Русија:

фотоизвор: HowMuch.net

Јужна Америка:

фотоизвор: HowMuch.net

Најбогатата  жена во светот во 2017 година, според „Форбс“ е Лилиен Бетенкорт, со богатство од 39,5 милијарди долари. Таа е директорка на компанијата за козметика „Лореал“, чиј основач е нејзиниот татко, Јуџин Шулер во 1907 година.
Подготвил: М.П.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија