X
 17.05.2022 Култура

Ова е жената на која ѝ е посветена победничката песна на „Евровизија“

Овогодишната победничка песна на „Евровизија“, „Стефанија“, е посветена на мајката на еден од членовите на „Калуш оркестра“.

Песната која ја освои Европа била посветена на мајката на Олег Псјук, која станала најпознатата мајка во Украина. Таа го поддржувала својот син и неговиот оркестар од почетокот.


- Сите ја пеат нашата песна. Таа оригинално беше посветена на мојата мајка, по која и го доби името, но сега е песна за сите мајки - изјавил Псјук.


Извор: Klix
Насловна фотографија: Youtube (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура