X
 17.06.2024 Живот

Претстојната полна Месечина ќе биде невообичаено голема и шарена

Полната јунска Месечина ќе вклучува нешто необично и интересно за набљудувачите на небото: не само што ќе биде невообичаено ниско на небото, туку ќе изгледа и доста голема, па и прилично шарена.

Јунската полна Месечина наречена и јаготка-Месечина ќе биде видлива на небото во четврток на 20 јуни, ден по летната краткоденица.

Бидејќи полната Месечина во јуни 2024 година се случува во близина на солстициумот, кога сонцето е на највисоката точка од годината, полната месечина овој месец е најниската полна Месечина.

Оваа јагода-Месечина, која е првата полна Месечина во летото, ќе биде полна во 21:08 часот на 21 јуни. Месечината ќе биде полна околу три дена, од четврток навечер до недела наутро.

Според НАСА, ова ќе биде и најниската полна месечина во годината.

Зошто се нарекува јаготка-Месечина?

Јунската полна Месечина традиционално го носи прекарот јагода-Месечина, но немојте да ве залажува името: нејзиното потекло нема никаква врска со бојата или изгледот на Месечината.

Домородните американски племиња Алгонкин кои живеат во североисточниот дел на САД заедно со народите Оџибве, Дакота и Лакота, ја нарекувале така за да го одбележат времето за собирање на зрели јагоди од јуни.

Други европски имиња за јунската полна Месечина се медовина или медена Месечина и розова Месечина.

Извор: Usatoday.com
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот