17.08.2023 Живот

Професорка ја прави физиката лесна и забавна во серија едукативни видеа

Од сите области на науката, физиката има репутација дека е неразбирлива за пошироката јавност. Покрај сложените формули, апстрактните концепти што ја сочинуваат понекогаш се едноставно тешки за разбирање. Затоа, професорката Татјана Ерухимова работи заедно со тимот на одделот за физика и астрономија на Универзитетот А&М во Тексас за да произведе серија видеа кои прикажуваат реални апликации на физиката на забавен и прониклив начин што ги заработи нејзините фанови низ светот.

Не само што објаснувањата во секое видео се лесни за следење, туку и ентузијазмот на Ерухимова е она што навистина го држи вниманието на гледачот. На пример, во едно видео, веселата професорка ја објаснува физиката на притисокот.

Родена од родители физичари, Ерухимова има уникатна приврзаност кон теренот уште од мала.

- Мојата страст за физиката е само во моите гени и не можам да го замислам мојот живот без физика - објаснува таа.

Откако пред речиси 25 години ѝ била понудена позиција на универзитетот, Ерухимова се преселила од Русија во Тексас. Оттогаш, таа ги освои и студентите и случајните гледачи со нејзиниот посебен начин на објаснување на науката.

Иако е свесна дека луѓето нема да научат многу од гледањето кратко видео, се надева дека можеби ќе се заинтересираат да гледаат.

- Силно верувам дека не мора секој да докторира по физика, наука или инженерство, но секој треба да добие шанса да си игра со оваа наука, да ги почитува резултатите од науката и да добие шанса да научи колку е забавно - вели таа.

Извор: Mymodernmet.com
Фото: Screenshot/YouTube