X
 20.01.2021 Живот

Најубавите видеа со висока резолуција од вселената ви овозможуваат да избегате од Земјата на неколку минути

НАСА отсекогаш била во првите редови на визуелната технологија. Во 2017 година, астронаутите на НАСА, Пеги Ватсон и Џек Фишер за првпат пренесуваа во живо од Меѓународната вселенска станица со употреба на технологија со ултрависока резолуција.

Користењето на 4К овозможува неверојатно остар квалитет на сликата, со хоризонтална резолуција на екранот до 4.000 пискели. 4К камерата со висока резолуција на Меѓународната вселенска станица има можност за снимање до 300 слики во секунда.

Во продолжение можете да видите фасцинантни снимки од минати настани со висока резолуција. Иако сите придобивки од 4К ќе ги добиете само ако ги гледате на екран со можност за 4К, видеата сепак се одлични и на стандардните екрани.

Поглед на сончевиот блесок на 17 априлНеверојатна поларна светлина од вселената во ултрависока резолуција„Аполо 13“ поглед на Месечината во 4КЈупитер во 4КЗвукот на тишината - неверојатна снимка од Земјата од Меѓународната вселенска станица во ниската орбитаОдблесокот на Месечината во океан и градските ноќни светлаЕвропа од вселенатаТранзитирањето на Меркур во 2019 годинаСонцето во ултрависока резолуцијаЗемјата во 4К (проширено издание)4К видео од шарена течност во вселенатаИзвор: Mashable.com
Фото: Jack Fischer / Expedition 52 / NASA
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот