X
 17.10.2020 Живот

Еве како средновековните уметници ги цртале животните што никогаш не ги виделе

Британскиот фотограф Даниел Холнад на својот твитер-профил објави слики со кои покажува како уметниците во средниот век цртале животни што никогаш не ги виделе.

За нивното постоење тие дознавале од раскажувањата и описите на патниците. Во некои случаи цртежите се доста блиску до вистинскиот изглед.


1
Школка

2
Кит

3
Лав

4
Слон

був
Був

6
Нилски коњ

7
Крокодил

8
Дабар

Извор: Twitter/Div.bg
Фото: Twitter

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот