X
 18.01.2020 Живот

Работи за Шведска што ќе ве изненадат и воодушеват

Многу луѓе што ја посетиле Шведска сега имаат различно мислење за тоа што значи просечниот квалитет на живот. Секој што живее во оваа земја има право на бесплатно образование, бесплатни здравствени услуги, високи детски додатоци и бенефиции за невработеност. Но, тоа не е сè. Неодамна властите почнаа да имплантираат микрочипови во луѓето, така што сите важни податоци за една личност се чуваат на едно место - во нивниот прст. Подолу откријте уште некои работи што ќе ве воодушеват и изненадат кај овој народ.

1. Скандинавците се издржлив народ

На Швеѓаните не им пречи студеното време. Дури и на минусни температури вработените излегуваат да одат на ручек носејќи само јакни, возат велосипеди, 3-годишните деца излегуваат надвор без капи, а татковците ги носат децата со незакопчани вентијаги.

2. Постојат правила за добро однесување во продавниците


Локалните жители одат во супермаркетите со специјални кеси за купување направени од ткаенина за да не мора да користат пластични кеси кои се лоши за околината. Ако на медиумите има вест дека компанија или фирма го загадува воздухот, водата или ги злоупотребува своите животни, тамошните жители едноставно ќе престанат да ги купуваат нивните производи.

1
Фото: Reddit


На каса Швеѓаните веднаш ги вадат производите од количките за касиерот веднаш да ги наплати. Со ова целиот процес е побрз. За да им се олесни на клиентите да ја најдат потребната храна, постојат мапи на секоја количка.

3. Татковците имаат 3 месеци породилно отсуство


Породилното отсуство во Шведска трае 480 дена, а татковците треба да поминат 90 дена со своите новородени деца. Ова е закон и не постои начин да се избегне. Властите веруваат дека таткото треба да биде целосно вклучен во процесот на одгледување деца, почнувајќи од раните денови од нивниот живот. Значи, мажите со колички се вообичаена глетка во Шведска.

4. Швеѓаните се екосвесни


Има многу зелени површини во сите градови во оваа земја. Парковите се населени со птици, зајаци, ежови и други животни. И секој мора да ја почитува природата. Имаше случај кога еден човек пукал во врапче со воздушна пушка во шумата и некој го забележал тоа. Напаѓачот бил осуден на неколку месеци затвор и му била изречена парична казна.

Земјата има закон што вели дека на сите им е дозволен пристап до природни ресурси. Според законот, луѓето можат да пливаат во вода, да кампуваат, да берат овошни плодови и да возат велосипеди, дури и на нечија приватна сопственост. Во езерата и во реките има риби, но риболовот е само спортски. Дивите животни живеат во близина на големите градови и често можат да се видат. Некои луѓе имаа доволно среќа да ги видат најретките видови.

5. Во Шведска луѓето не работат прекувремено


Ова е нормална ситуација: се наоѓате среде важен разговор со директорот на една организација, на пример, туристичка агенција или нешто слично. И тогаш, во 18 часот, ќе добиете автоматски одговор што вели: - Работниот ден заврши, ќе продолжиме утре. Локалното население го почитува ова.

Ако една компанија има 45-минутна пауза за ручек, вработените ќе потрошат точно 45 минути на таа пауза. Тие ги следат правилата. Патем, во канцелариите се внимава на физичката удобност на работниците.

6. Речиси никогаш не користат кеш

Луѓето во Шведска користат систем наречен Свиш за да плаќаат за сè. Системот е поврзан со нивниот телефонски број и нивната банкарска сметка. Во септември 2018 година системот имал 6,5 милиони корисници. Постои дури и глагол „да свишува“, што значи да се префрлат пари или да платат за нешто. Тие можат да го користат системот дури и на уличните пазари.

7. Не викаат кога се расправаат


Кога има одредена ситуација што не можат сами да ја решат, Швеѓаните бараат медијатор од трета страна. На пример, ако некој пушти гласна музика во текот на ноќта, Швеѓаните ќе поднесат тужба до сопственикот на куќата. Кога имаат проблеми во семејството, тие посетуваат семеен терапевт.

8. Луѓето јадат бонбони во сабота

Оваа слатка традиција, колку и да звучи чудна, има темно потекло. Во 40-тите години заедно со неколку корпорации за бонбони, владата спроведувала тестови на пациенти од психијатриски болници за да открие дали постои опасност од јадење бонбони.

Кога дознале дека бонбоните се лоши за забите, се родила традицијата наречена „lördagsgodis“: Швеѓаните можат да јадат колку сакаат слатки, но само еден ден во неделата.

9. Обичните граѓани се одговорни за официјалниот твитер-профил на земјата


Секој има шанса да стане менаџер на официјалниот твитер-профил на земјата во период од една недела. Целта е едноставна: да се покаже земјата преку очите на граѓаните. За да станете менаџер, треба да живеете во Шведска, но вашето државјанство не е важно. Не можете да се номинирате самите, можете да номинирате само некој за кој сметате дека го заслужува тоа.

10. Нема кревети во шведските градинки

2
Фото: East News


Една мајка што се преселила во Шведска и го носела своето дете во локалната градинка ги споделила своите први впечатоци: - Спиењето се решава на различни начини. Во една градинка децата што сакаат да спијат, спијат на душеци, а оние што не сакаат да спијат, не мораат. Во другите градинки најмалите деца се облекуваат топло и се носат надвор во големи колички и таму спијат, дури и во зима. Претпоставувам дека ова е добро за нивното здравје.

Децата што имаат една година веќе можат да одат во градинка и воопшто нема никакви барања: не треба да знаат да зборуваат или да користат нокширче, затоа што на оваа возраст многу деца само учат да одат. Воспитувачките во градинките се претежно жени, но понекогаш има и мажи. За овие мажи е сосема во ред да менуваат пелени, да ги хранат децата и да ги облекуваат.

11. Имаат „прозорци за озборување“

3
Фото: Reddit


Еден корисник на „Редит“ објави фотографија под која праша: „Која е целта на овие огледала што ги забележав во Троса, Шведска“. Му беше кажано дека станува збор за стар изум што обично се става на прозорците во кујната, така што можете да ги гледате луѓето и да ги озборувате додека пиете кафе.

12. Шведскиот пасош е трет најмоќен пасош во светот

Ова значи дека овој пасош ви го олеснува патувањето низ целиот свет: не ви е потребна виза и не треба да давате никакви информации за себе кога сакате да патувате. Швеѓаните можат да влезат во 171 земја без виза.

13. За Швеѓаните, спортот е важна работа

3 милиони Швеѓани членуваат во локалните спортски клубови. Особено популарни се зимските спортови, но луѓето играат и фудбал и кошарка, обожаваат да пливаат, да пешачат и да возат велосипед.

14. Метрото во Стокхолм е најдолгата галерија на светот

4
Фото: East News


Метрото во Стокхолм е познато по необичната декорација на централните станици. Градот е изграден на карпи, така што тунелите буквално се копале во карпите. Секоја станица има свој уникатен дизајн. Исто така, тука се одржуваат различни изложби.

15. Во 2015 година властите почнале да вметнуваат чипови кај луѓето

Швеѓаните почнале да експериментираат со микрочипови во 2015 година и сега во земјата има повеќе од 3.000 чипови. Постапката е многу едноставна: тие користат шприц за да инјектираат чип под кожата. Чипот изгледа како тенка жица и содржи информации за кредитни картички, возачки дозволи и сите други важни податоци. Овие чипови чинат помеѓу 150 и 200 долари.

16. Имаат многу строги правила за огномети


За да се обезбеди сигурност на луѓето за време на празниците, во 2019 година во Шведска бил донесен закон за огномет: за да има огномет, луѓето посетуваат и полагаат часови за да добијат посебна дозвола. И продавачите можат да им ги продаваат своите производи на луѓе што положиле и имаат лиценца.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот