X
 19.03.2020 Здравје

Шест нови пациенти заболени со коронавирус, меѓу нив и 4 - годишно девојче од Штип

До 16:00 часот дијагностицирани се 6 нови пациенти, заболени со коронавирус. Заболено е и девојче од Штип на 4-годишна возраст, кое се инфицирало во градинка во Англија. Семејството се вратило во земјата на 14 март и било во домашна излоација. На тестирање се јавиле вчера, два дена откако девојчето ги почуствувало првите симптоми, информираше министерот за здравство Венко Филипче.

Тој објави дека во Дебар се регистрирани 3 нови случаи на коронавирус, а тестовите се направени во рамките на скринингот.

Во Скопје е регистриран 1 случај, контакт на претходно дијагностицираните. Вкупниот број на заболени во Македонија е 48.


И во Гостивар е потврден случај на коронавирус. Се работи за жена вратена од Швајцарија која била во домашна изолација. На тестирање се јавила сама, а на епидемиолошката анкета навела дека имала контакт со заболен во Швајцарија.

Во моментов се тестираат 35 лица.


Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје