19.03.2024 Живот

Сите негови врсници веќе зборуваат и одговараат на прашања, а тој само брбори неразбирливо, не е ни заинтересиран за разговор... Што да направиме?

Моето дете има три години и три месеци. Тој е многу љубопитен, сака сѐ да допре, да види и си игра со дечиња. Пред два месеца тргна во градинка и брзо се навикна. Проблемот е што тешко прозборе и сѐ уште не зборува јасно. Понекогаш ме загрижува тоа што сите негови врсници веќе зборуваат и одговараат на прашања, а тој само ако го прашам, на пример, како се вика татко ти, ме гледа, чека да му кажам за да повтори неразбирливо и толку, потоа не знае. Некогаш не е воопшто заинтересиран да соработува со мене, да зборуваме, сето тоа како насила, кога ќе го прашам нешто, тој прво по негово си брбори за нешто сосема друго, на пример, за диносауруси. Знае кога ќе му кажам да одиме да спиеме или да се бањаме. Понекогаш се плашам да не му е нешто, а ние ништо не преземаме.

Одговорот од психологот прочитајте го на Деца.мк

Живот