X
 19.04.2021 Наука

Зошто секоја мапа на светот е погрешна?

Дали знаете дека во Африка би можеле да се соберат дури 14 Гренланди? Не би можеле да го заклучите ова доколку ја гледате мапата на светот што ја користиме сите.

Меѓутоа, факт е дека секоја мапа на светот што ја направил човекот е погрешна. Невозможно е да се направи рамна мапа на целиот свет која ќе биде целосно точна.

Во видеото подолу Кејла Вулф објаснува како дури и најмалите промени во дизајнот на мапите може да ја променат нашата перцепција и да направат погрешно да гледаме на светот.


Извор: TED-ed/Youtube
Фото: Принтскрин/Youtube
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука