X
 19.06.2018 Живот

САД формираат вселенска сила

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна дека ќе нареди да се создаде новa војска која ќе го отвори патот за доминацијата на Америка во вселената.

- Не е доволно само да има американско присуство во вселената. Мораме да имаме американска доминација во вселената. Ќе имаме воздухопловство и ќе имаме вселенска сила. Различно, но исто. Тоа ќе биде нешто многу важно - рече Трамп.

Тој нагласи дека САД ќе бидат лидери во вселената, додавајќи дека вселената е прашање на национална безбедност и дека не сака Русија, Кина и другите да ги престигнат САД.

Според процените на западните медиуми, ова се првите чекори во интензивирањето на американското истражување на вселената. Планирано е на Месечината да се испратат роботизирани истражувачи за да го испитаат теренот за враќање на астронаутите, соопшти еден службеник од НАСА.

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш во 2004 година најави дека луѓето ќе се вратат на Месечината до 2020 година. Неговиот наследник Барак Обама рече дека САД ќе испратат луѓе на Марс до 2030 година.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот