X
 19.06.2021 Живот

Во Србија се произведуваат моливи и боици од стари весници

Каде може да завршат дневните весници еден ден по објавувањето? Една компанија од градот Смедеревска Паланка во Србија прави еколошки моливи и боици од стари весници и рециклирана хартија.

Од компанијата велат дека нивниот производ е единствен во Европа.

Во компанијата им даваат нова вредност на весниците со додавање графит и лепило на основа на брашно.

Погледнете како изгледа тоа.


Извор: BBC
Насловна фотографија: BBC (printscreen)
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот