19.08.2023 Живот

Совет за одржување на остар ум од 101-годишен лекар

Д-р Хауард Такер се занимава со медицина од 1947 година. Тој е лекар и невролог повеќе од седум децении, а прашањето што честопати го добива е како на 101-годишна возраст го одржува неговиот мозок остар?

- Добрите гени и малку среќа може да ви дадат одличен почеток, но постои еден принцип според кој живеам и кој секој може да го примени: чувајте го вашиот ум ангажиран преку работа, социјални активности и забавни активности - вели тој.

Како што старееме, поминуваме низ природни промени кои влијаат врз нашите ментални способности за обработка. Некои области на мозокот може да се намалат, комуникацијата меѓу невроните може да стане помалку ефикасна, а протокот на крв може да се намали.

Но, како и секој друг мускул во телото, и на нашиот ум му се потребни постојани вежби за да напредува.

- Користам три ритуали за да го зајакнам здравјето на мозокот - вели докторот.

1. Одам на работа

Истражувањата покажуваат корелација помеѓу пензионирањето и зголемениот когнитивен пад - поради што сè уште не сум се пензионирал.

Бев прогласен за најстариот лекар во светот според Гинисовата книга на рекорди. Сара, мојата сопруга со која сум во брак 66 години, исто така сè уште се занимава со психоанализа и психијатрија на 89-годишна возраст.

Мојата работа бара да прегледам голем број медицински предмети и да размислам за проблемите. Останувањето во тек со најновите достигнувања во неврологијата го држи мојот мозок зафатен.

Волонтирањето, хобијата и учењето нови вештини може да обезбедат голема ментална стимулација. На пример, во моите рани 60-ти, посетував правен факултет ноќе, откако ја водев мојата медицинска пракса со полно работно време. Положив правосуден испит во Охајо на 67 години.

2. Постојано се дружам со луѓе

Истражувањата покажаа дека силните врски можат да помогнат во одржувањето на нашата меморија и когнитивната функција.

За жал, на мои години починаа многу од моите најблиски пријатели, членови на семејството и колеги. Но, јас сум среќен што мојата работа ми овозможи да градам односи со помладите колеги.

Исто така, Сара и јас имаме приоритет да вечераме со луѓето во нашата заедница.

Најмалку двапати неделно јадеме со ќерката и нејзиниот сопруг и синот и неговата сопруга. Исто така, уживаме да одиме во нови ресторани со пријателите и колегите.

3. Читам за забава

Кога не читам за најновите достигнувања и третмани во неврологијата, сакам да читам биографии и детективски приказни.

Задлабочувањето во добра книга, фикција или нефикција, бара вашиот мозок да обработи голем дел од нови информации. Верувам дека ова е клучно за да го задржите вашиот ум остар.

Извор: CNBC
Фото: Screenshot/YouTube