X
 20.02.2021 Економија

Која држава од регионот и по 30 години има најдобар животен стандард?

Најдобар животен стандард меѓу земјите што некогаш беа дел од Југославија има Словенија. Стандардот остана како и во периодот од 90-тите години.

Тоа го прикажува и видеото, во кое во неколку минути е претставено движењето на животниот стандард од 1990 до 2020 година во Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Македонија и Црна Гора.

Видеото е направено врз база на податоци за БДП, а како се менувала состојбата, погледнете во видеото.Извор: 6yka.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија