X
 20.03.2024 Уметност

Новото уметничко дело што се појави во Лондон е на уличниот уметник Бенкси

Бенкси потврди дека стои зад новото уметничко дело што се појави во северен Лондон.

Во понеделникот уличниот уметник на социјалните мрежи постави фотографии  „пред и по“ муралот во Финсбери Парк. На него се гледа зелена боја испрскана на ѕидот зад дрво. Бојата изгледа како зеленило, а на ѕидот е нацртан и човек кој држи распрскувач за боја.

Локалните жители велат дека се горди што нивната улица била избрана од Бенкси за да го нацрта муралот.

- Чувствуваме како да е лична порака за нас, жителите, едноставно сме горди - вели Важа Селерс, кој живее на улицата каде што е нацртан муралот.

Муралот бил создаден со помош на црево под притисок или апарат за гаснење пожар, вели Џејмс Пик, кој ја создаде серијата наречена „Приказната за Бенкси“ на „Радио 4“ на Би-би-си.

 
- Пролет е, па дрвото треба да има лисја. Веројатно Бенкси поминал тука и помислил колку мизерно изгледа - додава Пик.

Уметникот обично ја потврдува својата работа на неговата веб-страница и социјалните мрежи, па така, во понеделникот објави слики од уметничкото дело на неговиот инстаграм-профил.

Бенкси е еден од најпознатите светски уметници, но неговиот идентитет останува, барем официјално, непознат.

Неговите најпознати дела се „Бакнување бакар“ (2004) и „Девојка со балон“ (2006), која беше уништена во трик по продажбата на аукција во 2018 година.

Извор: ВВС
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност