X
 20.04.2022 Живот

Следниот месец ќе се отвори најдолгиот висечки пешачки мост во светот

Најдолгиот висечки пешачки мост треба да се отвори на североистокот на Чешка следниот месец, а на планинарите ќе им овозможи прошетка низ облаците со прекрасен поглед на врвовите на планината Кралицки Снежник.

„Скајбриџ“, мост долг 721 метар, ќе биде најдолгиот висечки пешачки мост во светот, а се протега помеѓу два планински гребени.


мост
Фото: Instagram

Мостот се наоѓа во близина на одморалиштето Долни Морава, а е на височина од 95 метри. Мостот е изграден во близина на видиковецот Скајвок, платформа висока 55 метри од која можете да се спуштите со тобоган.

3
Фото: Instagram

Одморалиштето за зимски спортови и планинарење се наоѓа на 200 километри источно од Прага, близу полската граница.

Извор: b92.net
Фото: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановск

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот