X
 20.08.2019 Живот

Трамп објави фотомонтажа на свој хотел на Гренланд

Американскиот претседател Доналд Трамп на „Твитер“ објави фотомонтажа на свој хотел на Гренланд, откако потврди дека неговата администрација е заинтересирана за купување на островот.

Фотомонтажата е објавена откако премиерките на Данска и на Гренланд, Мете Фредериксен и Ким Киелсен, изјавија дека полуавтономната данска територија не е на продажба.

- Ветувам дека нема да го направам ова на Гренланд - напиша американскиот претседател на фотомонтажата на која е прикажан златен облакодер на кој пишува „Трамп“ во населба од гренландски куќи.

По објавата на Трамп, Киелсен напиша: „Никој не смее да одлучува за нас, мораме да бидеме почитувани, а нашите интереси секогаш мора да бидат најважни“.

Трамп во неделата потврди дека САД се заинтересирани за купување на најголемиот остров во светот. Вашингтон и минатиот век се обидуваше да го купи Гренланд, но Данска одби.

Гренланд е независна територија, додека Данска управува со неговата надворешна, одбранбена и монетарна политика.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот