X
 26.12.2019 Живот

Во Данска сѐ уште се најскапи производите за широка потрошувачка

Цените на стоките за широка потрошувачка во Данска беа 37 отсто над просекот во 28. земји на Европската Унија во 2018 година, според статистиката на Данска.

Данска ги надмина земјите од ЕФТА, кои не се членки на Европската Унија.

Исланд, Швајцарија и Норвешка имаа повисоки потрошувачки цени од Данска минатата година, што се за 58, 51 и 47 отсто над просекот на ЕУ.

Една од причините за високите цени на Данска е високото ниво на трошоци во земјата во форма на високи даноци и плати, што генерално бизнисот го прави скап, вели Кристијан Скривер, економист во Данската трговска комора.

Во 2017 година потрошувачките производи и услуги во Данска чинеле 142 отсто од просекот на ЕУ, според бројките објавени од „Евростат“, агенција за статистика на Европската Унија.

danska
Фото: Sarah Christine Nørgaard/Ritzau Scanpix

- Во Данска имаме релативно висока стапка на ДДВ, а плаќаме и голем број даноци на стоки за широка потрошувачка - вели Скривер.

- Ова значи дека кога трошите 100 круни во Данска, вие плаќате во просек нешто помалку од 31 круна во данската ризница, според бројките на Европската комисија. Тоа е значително повисоко од остатокот на ЕУ, каде што во просек речиси 21 круна се плаќа на трезорот. Ова природно го зголемува нивото на данската цена во однос на нашите соседи во ЕУ - изјави економистот.

Високото ниво на просперитет на Данска значи дека потрошувачите во земјата сè уште се во можност да набават релативно високи производи, иако Данците не се несериозни кога станува збор за трошење пари.

Според статистиката на Данска, приватниот консумеризам во Данска е 11. највисок од 28. земји на ЕУ, за 3 отсто повисок од просекот на ЕУ.

Меѓу причините за релативно скромниот консумеризам, Скривер забележува дека во Данска има релативно голем јавен сектор, кој обезбедува работи како детска грижа за деца и болничко лекување, ослободувајќи ги парите на потрошувачите за трошење на стоки.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот