X
 20.11.2019 Живот

Најопасните земји за патување во 2020 година

Нова интерактивна мапа ги открива најопасните земји во светот за 2020 година.

Мапата „Травел риск“ открива дека Либија, Сомалија, Јужен Судан и Централноафриканската Република се најризични земји.

Создадена од глобални експерти за ризик, Меѓународниот СОС, мапата ја рангира безбедноста на државите врз основа на три различни критериуми: медицинска, сигурност и безбедност на патиштата.

За првите две категории на земјите им се дава оцена од 1 до 5, додека безбедност на патиштата се оценува врз основа на стапката на смртност на 100.000 лица.

Само четирите споменати земји постигнале најнизок безбедносен опсег во секоја категорија: „многу висок“ за ризик за патнички ризик, „екстремно“ за патнички безбедносен ризик и повеќе од 25 за ризик од безбедност во сообраќајот.

На другиот крај на спектарот Исланд, Норвешка, Финска, Данска, Швајцарија, Луксембург, Словенија, Андора и Свалбард постигнале највисока оцена за безбедност за сите три критериуми.

mapa

Други земји што биле рангирани како „екстремни“ во безбедносниот ризик ги вклучуваат Мали во Северозападна Африка и Сирија, Ирак, Јемен и Авганистан на Блискиот Исток.

Венецуела, Хаити, Северна Кореја, Сирија, Ирак, Авганистан, Јемен, Еритреја, Буркина Фасо, Нигер, Гвинеја, Сиера Леоне, Либерија, Гвинеја Бисао и Бурунди постигнале „многу висок“ ризик за патување.

Меѓународниот СОС соопшти дека ги доделува своите рангирања на патнички медицински ризици со процена на низа здравствени ризици, вклучувајќи и: заразни болести, фактори на животната средина, медицински податоци за евакуација, податоци за сообраќајки на патиштата, стандард на итни медицински услуги, амбулантски и болнички медицински услуги, пристап до квалитетни фармацевтски материјали и културни, јазични или административни бариери.

Патничките медицински ризици ги оценуваат заканите при патување и ја проценуваат заканата на патниците од политичко насилство (вклучувајќи тероризам, бунт, политички мотивирани немири и војна); социјални немири; и насилен криминал.

Разгледани се и други фактори, како што се стабилноста на транспортната инфраструктура, состојбата со индустриските односи, ефективноста на безбедносните и службите за итни случаи и подложноста на земјата на природни непогоди.

Земји со најголем безбедносен ризик


Либија

Сомалија

Јужен Судан

Централна Африканска Република

Мали

Сирија

Ирак

Јемен

Авганистан

Земји со најнизок безбедносен ризик


Исланд

Норвешка

Финска

Данска

Швајцарија

Луксембург

Словенија

Андора

Свалбард

Гренланд
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот