20.12.2018 Образование

Што ќе содржи новиот закон за основно образование? Основците ќе учат помалку за да знаат повеќе

Се работи за избор на начин на предавање, учење и оценување. Има концепти за секој од овие делови. Кај нас сите три дела бараат промени и подобрувања. Што и како се предава, како и што се учи и што и како се оценува, вели Атанасов

Законските измени за основното образование што треба да донесат растоварување на обврските на учениците се речиси при крај и многу е голема веројатноста дека ќе се применуваат од следната учебна година, дознаваме од Министерството за образование и наука.

Преоптовареноста на нашите ученици е проблем кој го истакнуваат и родителите, но и наставниците. Децата учат многу обемни материјали, имаат многу домашни задачи, па речиси не им останува слободно време за одмор дури ни за викенд.

Повеќе прочитајте на ОВОЈ ЛИНК