X
 29.07.2020 Образование

Бесплатен курс за организирање онлајн-предавања од „Стенфорд“

Бесплатниот пет дневен курс за основи во онлајн-предавање беше понуден од универзитетот „Стенфорд“ порано месецов. Дури 7.000 наставници и професори се пријавиле за да го следат курсот.Фото: Freepik

Курсот е наменет за наставници во последните години од основното образование и професори во средно образование. Онлајн-курсот вклучува генерален водич за адаптирање на предавањата за онлајн-формат, како и добри пракси за различни ситуации, чести проблеми и совети за надминување на проблемите.


Фото: Freepik

Видеата од онлајн-курсот сега се достапни на интернет и за оние кои не учествувале во предавањата. ТУКА пронајдете ги сите видеа од курсот.

Извор: openculture.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование