X
 21.05.2020 Образование

Ранг-листи на универзитетите чии дипломци најчесто се вработуваат во глобалните банки, медиуми и технолошки компании

Британската агенција за човечки ресурси СХЛ во понеделникот објави извештај во кој ги рангира универзитетите според бројот на студенти кои потоа работат во најголемите компании во областа на технологијата, банкарството и медиумите. Во истражувањето учествувале над 800.000 дипломирани студенти од САД и Велика Британија кои работат во некои од најголемите компании во светот.

Во продолжение се првите десет универзитети во САД и во Велика Британија на секоја од трите листи.


Фото: Pixabay

Технолошки компании

Британски универзитети

1. Универзитет „Кембриџ“
2. Универзитет „Оксфорд“
3. Отворен универзитет
4. Лондонска економска школа
5. Универзитет во Манчестер
6. Лондонска бизнис школа
7. Универзитетски колеџ „Лондон“
8. Кралски колеџ „Лондон“
9. Универзитет во Единбург
10. Универзитет во Лидс 


Американски универзитети

1. Универзитет во Вашингтон

2. Универзитет во Калифорнија, „Беркли“

3. Универзитет „Стенфорд“
4. Универзитет во Тексас, Остин
5. Универзитет во Јужна Калифорнија
6. Државен универзитет во Арзиона, Темпи
7. Универзитет „Карнеџи Мелон“
8. Технолошки институт во Џорџија
9. Универзитет во Калифорнија, Лос Анџелес
10. Универзитет во Илиноис, Урбана-Шампејн


Фото: Pixabay

Банки

Британски универзитети

1. Лондонска економска школа

2. Универзитет „Кембриџ“
3. Универзитет „Оксфорд“

4. Универзитет во Манчестер
5. Универзитетски колеџ „Лондон“
6. Кралски колеџ „Лондон“
7. Универзитет во Единбург
8. Универзитет во Ворвик
9. Универзитет во Нотингем
10. Универзитет во Стратклајд

Американски универзитети

1. Универзитет во Њујорк
2. Државен универзитет во Аризона, Темпи
3. Државен универзитет во Охајо, Колумбус
4. Државен универзитет во Пенсилванија, Университи Парк
5. Универзитет „Колумбија“
6. Универзитет „Корнел“
7. Универзитет во Делавер
8. Универзитет во Калифорнија, Беркли
9. Универзитет во Тексас, Остин
10. Универзитет во Мериленд, Колеџ Парк


Фото: Pixabay

Медиуми

Британски универзитети

1. Универзитет во Лондон „Сити“
2. Универзитет во Манчестер

3. Универзитет „Оксфорд“
4. Универзитет „Кембриџ“ 

5. Универзитет во Лидс
6. Универзитет „Кардиф“
7. Универзитет во Бристол
8. Универзитет во Солфорд
9. Универзитет „Шефилд Халам“
10. Универзитет во Шефилд

Американски универзитети

1. Универзитет во Њујорк
2. Универзитет „Колумбија“
3. Северозападен универзитет
4. Универзитет „Сиракуза“
5. Универзитет во Калифорнија, Беркли
6. Универзитет во Мисури
7. Бостонски универзитет
8. Универзитет во Тексас, Остин
9. Универзитет „Харвард“
10. Универзитет во Мериленд, Колеџ Парк

Извор: shl.com 
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование