21.09.2023 Живот

„Ќе те однесеме во болница, нема да те погледнам ако повторно повратиш“ - од овие зборови на воспитувачката син ми се плаши да оди во градинка

Син ми има 5 години и го запишавме во градинка на 4 години, но одеше само две недели, со секојдневно повраќање при одење во градинка и при појадок во градинката. И дома не јадеше сѐ, ама не повраќаше. Исто така, извршил долга нужда во гаќи неколку пати при заспивање поради тоа што воспитувачката им рекла да не зборуваат додека се спие, па тој од страв не кажал.
Дома е многу слободно и темпераментно дете, а во градинка и на други места – многу повлечено и тешко се здружува со деца што не ги познава. Во градинката, поради повраќањето, воспитувачките го исплашиле со зборовите: „Ќе те однесеме во болница и не им кажуваме на татко ти и мајка ти“ и „Нема да те погледнам ако повторно повратиш.“ Исто така, детето кажува дека воспитувачката го удрила. Оттогаш е многу исплашен. Ве молам за совет.

Одговорот од психологот можете да го прочитате на Деца.мк

Живот