X
 22.01.2020 Здравје

Можно ли е новиот кинески коронавирус да стане глобална епидемија?

Она што во средината на декември почна како мистериозно респираторно заболување во Кина, сега уби најмалку шест лица, заболеа стотици и се шири во други земји, вклучувајќи ги и САД.

Во вторникот американските здравствени власти го потврдија првиот случај во земјата со коронавирусот: човек од Вашингтон е хоспитализиран надвор од Сиетл минатата недела со симптоми слични на пневмонија. Според извештаите, тој неодамна отпатувал во Вухан, но тој вели дека не го посетил пазарот за морска храна, за кој се верува дека е центарот на ширењето на епидемијата.

Минатата недела Светската здравствена организација предупреди дека вирусот се пренесува од човек на човек. Новообјавените податоци укажуваат дека тоа е речиси сигурно.

Во понеделникот кинеските власти објавија податоци за потврдени случаи – од неколку десетици до 300, вклучувајќи повеќе луѓе, како американскиот пациент, што немале никаков контакт со пазарот во Вухан.

СЗО ќе одлучи дали ќе прогласи глобална закана од вирусот, односно итен здравствен проблем.

Прашањето е: Колку лоша може да биде оваа работа?

Ако се запрашате истото нешто во моментов, ќе ви биде олеснето да знаете дека веројатно не е пандемично лошо.

- Единствениот причинител што може да го стори тоа, што го знаеме денес, е грипот - вели Мајк Остерхолм, директор на Центарот за инфективни болести и истражување на Универзитетот во Минесота.

Коронавирусите едноставно немаат пандемски потенцијал. Најмногу тие можат да предизвикаат географски локализирана појава. Но, колку големи и смртоносни може да бидат овие епидемии, сè уште е загатка.

И, за жал, информациите што се неопходни за да се соберат и разберат се што вирусот, етикетиран како 2019-nCoV, ќе стори следно.

Дали ќе се шири брзо како неговиот смртоносен братучед што предизвикува САРС? Или ќе остане ниско во резервоар за животни, периодично појавувајќи се и предизвикувајќи неколку десетици смртни случаи секоја година, како што е поврзаниот вирус што предизвикува МЕРС?

Научниците што анализирале вирусна ДНК извлечена од човечки пациенти велат дека е премногу рано да се каже што било.

Тревор Бедфорд е биолог за заразни болести на Универзитетот во Вашингтон и Центарот за рак, кој има изградено софтвер со отворен извор за да ги следи појавите на болести користејќи генски податоци.

Кога приклучил 15 вирусни геноми објавени од кинеските и тајландските здравствени власти, тој не открил речиси никакви мутации меѓу нив. Вирусите во секој пациент се разделиле од обичниот предок од ноември 2019 година.

Ова веројатно значи една од двете работи: вирусот се шири брзо кај животните во Вухан и постојано преминува на луѓето; или животни инфицирани еднаш или двапати брзо го шират кај луѓето.

- ДНК не може да ги разликува овие две сценарија. Може само епидемиолошки податоци или ДНК од животните - вели Бедфорд.

Иако технологиите значително напредуваа откако САРС во 2003 година уби речиси 800 луѓе, тие сè уште се вежба за епидемиолозите.

Сето тоа се сведува на идентификување нови случаи, интервјуирање пациенти, пронаоѓање со кого се појавиле во контакт и потоа следење. Само тогаш можете да започнете да зацртате случаи со текот на времето за да ги видите формата и обемот на епидемијата. Ништо од тоа не е таму.

- Ние дури и не знаеме колкав е периодот на инкубација или колку е смртоносен во овој момент - вели Ен Римоин, епидемиолог, кој студира појави на болести на Укла.

Досега кинеските здравствени власти следеа 988 лица што стапиле во контакт со заразени пациенти во Вухан, расчистиле 739 од нив и следат уште 249, според официјалните извештаи.

Тие допрва треба да споделуваат информации за одделни случаи со остатокот од светот – суштински детали, како што се нивната возраст и пол, кога почнале да развиваат симптоми, на што можеле да бидат изложени и во каква состојба се наоѓаат.

Тие информации може да бидат од суштинско значење за процена на факторите на ризик на морталитет поврзани со 2019-nCoV, вели Маја Мајумдер, истражувач за јавно здравје во Програмата за компјутерска здравствена информатика од Медицинскиот факултет „Харвард“ и Болницата за деца во Бостон.

„Тогаш можевме да анализираме што ги прави луѓето што умираат од инфекцијата различни од оние што се закрепнуваат“.

Немајќи ги тие податоци, истражувачите можат да направат нејасни процени за смртноста на вирусот.

Математиката е прилично едноставна: поделете го бројот на починати со бројот на луѓе за кои се знае дека преживеале. Може да се вклучат хоспитализирани лица, но бидејќи нивните исходи не се познати, тие можат да обезбедат лажни бројки на сигурност.

Во Вухан починаа шест од 258 заразени лица. Не изгледа толку лошо. Но, ако ги исклучите 227 пациенти кои се хоспитализирани – кои може да умрат или да преживеат – имате стапка на смртност од 19 проценти.

Дали е тоа поблизу до реалната стапка на смртност?

Тешко е да се каже. Поентата е дека сите се само претпоставки ако имате броеви на случаи во овој момент во појава.

Најмалку едно парче од сложувалката почнува да излегува на виделина, според Остерхолм.

Во понеделникот, кинески службеник за здравствена заштита потврди дека 14 здравствени работници се позитивни за 2019-nCoV и посочиле дека сите 14 се заразени од еден пациент.

Ако е вистина, тоа укажува на присуство на „суперширач“, некој што проголтал огромни количини вирус, инфицирајќи многу луѓе одеднаш.

- Ова би било големо засилување, многу повеќе од она што го видовме со САРС - вели Остерхолм.

Таму каде што има еден супердистрибутер, вели тој, веројатно има и други.

Сепак, тој е многу помалку загрижен за големо ширење на 2019-nCoV на американска површина отколку што е за тоа што се случува ако работите се влошат во Кина, каде што САД имаат голем дел од производството на лекови и медицински снабдувања.

Доколку тие индустриски центри се затворат во услови на заострување на мерките за јавно здравје или синџирите на снабдување се ставаат во карантин, резултатот може да биде голем недостиг на лекови за Американците.

- Тоа е она што навистина ме плаши во моментов - вели Остерхолм.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје