23.02.2022 Забава

Трик на режисерите: Еве зошто ликовите во филмовите пијат млеко

Во филмовите работите никогаш не се случајни, а секој детаљ има свое значење. Ова особено се однесува на пијалаците што се појавуваат во филмските сцени, кои помагаат да се истакнат одредени карактеристики на ликовите.

На пример, за да се зголеми бруталноста на ликот, често му се дава силен пијалак како виски. Затоа е особено интересно во светот на кинематографијата кога ликовите пијат млеко, што се нарекува „млечен ефект“. Неговата цел е да ја заинтригира публиката или да открие нешто неочекувано за ликот.

1. Ако возрасен пие млеко, тоа значи дека има невина душа

Можеби највпечатливиот филмски херој кој сака да пие млеко е убиецот Леон од истоимениот филм на режисерот Лук Бесон. Од една страна, тој е професионален убиец, од друга страна, млекото што ги пие асоцира на чистота и детство. Но, со овој потег режисерот сакаше да го прикаже Леон како личност која има детска душа и покрај грубиот изглед.

trik

2. Ако негативецот пие млеко, режисерот сака да ја покаже неговата моќ

Друг филмски убиец кој сака да пие млеко е суровиот Антон Чигурх од филмот „Нема земја за старци“. Во овој случај потегот не предизвикува позитивни чувства кај публиката. Имено, тој провалува во станот на потенцијална жртва, без дозвола зема шише млеко од фрижидерот и го пие седејќи на софата. Целта на таа сцена е да заплаши, млекото е симбол на удобност и дом, а тој го нарушува.

3. Млекото може да биде симбол на рушење на општоприфатените морални вредности

Во филмот „Неславни копилиња“ на Квентин Тарантино има сцена во која француски фармер му нуди чаша вино на германскиот полковник кој го игра Кристоф Валц. Наместо тоа, полковникот бара чаша млеко и го пие наеднаш. Така режисерот демонстрира рушење на некои темели и доминација на негативецот над добрината и чистотата.

4. Режисерот сака да го измами гледачот прикажувајќи го херојот како чист и невин

Неколку режисери користеле млеко за да внесат чувство на здравје, чистота и сигурност во нивните филмови. Затоа главниот негативец во филмот „Бегај!“ носи бел џемпер и пие нешто „невино“ како млеко.

Мајсторот за тензија Алфред Хичкок во филмот „Сомнеж“ ги убеди гледачите дека главниот лик ѝ ставал отров во млекото на својата сопруга за да го добие наследството. Тоа е генијален потег бидејќи само закоравениот негативец би ставил отров во таков здрав пијалак.

trik

5. Млекото ја подобрува староста на ликот

Подобрувањето на впечатокот за младост и незрелост на ликот со помош на млеко е најочигледниот трик. Ништо не е подетско од млечните мустаќи.

Во „Бунтовник без причина“ тинејџерот, кој го игра Џејмс Дин, најпрво се опива, а пие шише млеко следното утро, покажувајќи дека во него се караат и возрасниот и детето.

Ликот на Леонардо ди Каприо во „Фати ме ако можеш“ се преправа дека е возрасен пилот, но кога стјуардесата ќе го праша каков пијалок би сакал да пие, тој одговара: „Млеко“.

Во култниот филм на Стенли Кјубрик - „Пеколен портокал“, главните ликови, тинејџери, пијат млеко. Така, режисерот посочува дека целиот хаос го започнале деца.

Извор: Bright Side
Подготвил: Тамара Гроздановски