X
 24.09.2019 Образование

Шест најдобри профили на „Инстаграм“ за наставници по математика

Ако сакате да предавате математика или сте принудени да го правите тоа, ова се неколку профили на „Инстаграм“ што треба да ги заследите. Но, дури и ако не предавате математика, но ја сакате, можеби треба да размислите да заследите некои од овие профили.

1. @mmmmkacietravis

Кејси Травис е наставничка по математика која сака да им помага на другите. На нејзиниот профил таа редовно споделува креативни идеи, фотографии од училницата и инспиративни фотографии.


2. @mathgiraffe

Ова е уште еден одличен профил кој можете да го заследите доколку сте љубител на математика. Иако профилот е наменет за наставници по математика, таа е забавна за сите што сакаат математика.


3. @8thgrademathteacher

Ова е уште еден одличен профил ако сте наставници по математика бидејќи авторката редовно споделува одлични совети и трикови со кои можете да ја направите забавна математиката. Може да видите и како учениците ги реализираат нејзините идеи.4. @divid3andconquer

Ова е убава игра на зборови и одличен профил за математички ентузијасти. Профилот го води Ема Луркер, а на него може да се видат одлични и уникатни стратегии за предавање математика. Ема често споделува и смешни мемиња поврзани со математика кои може да ви го разубават денот.

View this post on Instagram

Happy #Pi Day!

A post shared by Emma Lurker (@divid3andconquer) on


5. @smithcurriculumconsulting

Овој профил го одржува Џенифер Смит Џокен, која е инспирација за наставници што им предаваат математика на деца од 4. до 8. одделение и споделува совети и трикови со кои можете часот по математика да го направите интересен.

View this post on Instagram

Giving Homework and Homework policies come up every year and the debate continues on the validity and necessity of homework. I for one believe that it is necessary for students to practice math skills regularly BUT I’m a huge proponent of, “If they can’t do it in 5, they can’t do it in 25.” ••• Because of this I developed homework sheets (also great for extra practice, assessments, etc.) That are only 10 questions long. Each sheet is formatted in the same way, and includes a short answer question to allow students to communicate their thinking through math. ••• The Homework Sheets are available for 4th, 5th, 6th, 7th & 8th Grade and include a sheet for each concept fully aligned to TEKS, CCSS, and OAS and on top of that the Bundles also come with an EDITABLE template for you to make your own adjustments, create differentiated sheets, allow for retests, etc. all while using the same format. ••• You can check them out today at http://bit.ly/SCC-Homework ••• #iteachmath #iteach6th #iteach7th #iteach8th #iteach678 #middleschoolmath #mathteacher #iteach456 #iteach5th #teachersfollowteachers #teacherspayteachers #iteachtoo #teacher #teacherfriends #instateacher #teachersofinstagram #teacherblogger #texasteacher #igteachers #teachersofig #oklahomateacher #commoncoremath #mathhomework #TeachersPayTeachers

A post shared by Jennifer Smith Jochen, M.Ed. (@smithcurriculumconsulting) on


6. @theunhelpfulteacher

И на крајот, ако ви е потребна морална поддршка, посетете го овој профил, кој ќе внесе хумор во вашиот наставен ден. Раководителот на профилот редовно споделува смешни фотографии од некои од смешните работи ги кажуваат наставниците.

Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование