X
 22.11.2015 Живот

Што треба да направите пред крајот на семестарот?

Полека влегуваме во декември, божиќни украси, светилки во продавниците, а планирањето за Нова година веќе започна и веќе започнавте да разговарате со родителите. Сите знаеме дека после божиќните празници следува јануари - последниот месец пред зимскиот семестар и пред колоквиумската недела.

 

1


Времето лета, и во тоа самите се уверивте, а пред да дојде стресниот испитен период, бидете сигурни дека треба да направите неколку забавни нешта кои ќе ви ја пополнат годината на која и` се наближува крајот.

Испланирајте нешто со колегите со кои разговарате само за предавања

Ова е една личност која сите студенти ја имаат: пријателството цвета додека сте на предавања, но надвор од предавалната никако да го продолжите вашиот однос. Ако толку добро се сложувате на предавања, големи се шансите да станете добри пријатели и надвор од факултетот, а не постои подобра можност за тоа од божиќните празници.

 

1


Направете дополнителни задачи за екстра бодови

Зошто да не направите некоја семинарска и да добиете екстра поени кај омилениот професор? Испитните рокови сигурно ќе поминат подобро, а и оценките на крајот ќе ви бидат подобри.

Фрлете ги работите кои не ви се потребни


Скриптите од положените испити, семинарски кои не ви требаат, фрлете се` што ви зафаќа дополнително место. Подгответе се за почетокот на новиот семестар - секогаш овие учебници кои не ви се потребни можете да ги подарите на помладите колеги.

 

2


Подгответе се за празниците


Ако треба да направите некоја задача пред празниците, направете го тоа за да можете да уживате во празниците. Одморете се, наполнете ги батериите пред испитите и започнете со нова енергија.

Направете план за полагање на испитите

Сега веќе сигурно имате некоја идеја кои испити ќе бидат лесни, а за кои ќе морате да го загреете столчето. Направете план за полагање и учење - не постои ништо подобро од положување на испитот и нова оценка која ви го подобрува просекот.

 

3


Истражувајте го неистражуваното

Дали некогаш сте јаделе во кантината на факултет? Дали сте влегле во библиотека и сте прошетале? Дали сте биле во новиот клуб за студенти на вашиот факултет? Искористете го ова време пред крајот на семестарот и пробајте нешт оново и запознајте нов дел од вашиот факултет.

 

5


Поставете си новогодишни цели


Зошто ја чекате Нова година за донесување на одлуки? Одлучете уште сега како ќе ја започнете новата година - поставете си цели и полека утврдете со кое темпо и по кој пат ќе се движите за да ги реализирате.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот