X
 25.03.2021 Живот

Оваа 106-годишна жена е сведок на две пандемии

Сафије Пехливан е 106-годишна Турчинка од Едрене која во својот долг живот била сведок на две пандемии. Таа ги повикува луѓето да ги почитуваат превентивните мерки за заштита препорачани од надлежните органи.

Пехливан е родена во грчкото погранично село Едрене, а со семејството се преселила во Турција во 1956 година.

Старицата води здрав живот и како што вели, сè уште спие добро, од раните вечерни часови до првите зраци на утринското сонце. Избегнува преработена храна, а за долговечност препорачува да се избегнува непотребен стрес.

Во разговор за медиумите вели дека преживеала неколку мали епидемии во текот на нејзиниот живот, но и пандемија на маларија во Грција во раните 50-ти години на минатиот век, кога починале голем број луѓе, вклучувајќи и двајца членови на нејзиното потесно семејство.

- Се соочивме со маларија кога бев млада. И таа болест беше исто лоша, го заобиколи цел свет. Мајка ми нѐ мачкаше со лук и оцет. Еден од моите браќа почина додека го носеа во лекарската ординација. И другиот брат почина од маларија. Се соочувавме со големи тешкотии - раскажува таа.

- Луѓето треба да се придржуваат до воведените мерки за заштита. Најмногу жалам за лекарите и здравствените работници чија борба против болеста не може да се плати, таа е непроценлива. Се молам за сите медицински сестри и лекари - вели Пехливан.

Извор: Livik.net
Фото: AA
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот