25.07.2022 Живот

Секој петти жител на Германија нема пари за краток годишен одмор

Секој петти жител на Германија (22,4 отсто) нема доволно пари за да си дозволи еднонеделен одмор еднаш годишно, пишува магазинот „Феникс“. Ова произлегува од податоците кои претседателот на левичарската фракција во германскиот Бундестаг, Дитмар Барч, ги побарал од европската статистичка агенција „Еуростат“.

Особено за луѓето со деца, статистичкиот ризик да не можат да си дозволат седумдневен одмор значително се зголемува. Четири од десет самохрани родители (42,2 отсто) немаат доволно пари за одмор. За паровите, ризикот од сиромаштија се зголемува со бројот на деца. 18,1 отсто од паровите со едно дете не можат да си дозволат седумдневен одмор. Со три или повеќе деца, стапката се зголемува на 29,4 отсто.

Паровите без деца со еден партнер над 65 години имаат најмал ризик од сиромаштија. Во оваа група 15,9 отсто од луѓето немаат пари за одмор.

- Летниот распуст е време за патување. За милиони деца и семејства, за жал, тоа е само далечен сон. Фактот дека на многу самохрани родители и семејства им недостигаат пари дури и за најкратко патување, покажува дека мора да направиме повеќе за децата и семејствата во нашата земја. Секое дете и секое семејство треба да има можност да ги наполни батериите и да доживее нешто ново еднаш годишно далеку од своите четири ѕида. Инфлацијата дополнително ќе го зголеми јазот меѓу оние што ќе одат на одмор и оние што ќе останат дома. Наместо да продолжиме да ги ограничуваме платите, во актуелната криза ни треба силно решение за платите и брза основа за безбедноста на децата. Децата имаат само едно детство - вели Барч.

Извор: 6yka.com
Фото: Freepik