X
 27.07.2019 Живот

Нов бизнис тренд во Јапонија: Можете да си изнајмите девојка или момче

Се смета дека Јапонија има 30. највисока стапка на смртност од самоубиство во светот. Експертите велат дека главната причина за ова е зголемениот број на луѓе кои страдаат од депресија поради неколку фактори, вклучувајќи екстремен стрес, очекувањата на работа, недоволната плата и помалку време за уживање.

Со оглед на овој проблем, некои бизнисмени добија идеја да понудат услуги што би можеле да ја олеснат осаменоста на овие луѓе. Еден од овие бизниси вклучува момче или девојка за изнајмување, за кое се вели дека е најдобро за луѓето кои бараат симулирана романса или за оние кои само сакаат да поминат време со некого.

Избирање на девојка за изнајмување не е тешко, но е прилично скапо. Преку апликацијата, клиентот може да ја избере девојката или момчето што ќе одговара на нивните стандарди. Цената се движи од 55 до 110 долари на час во зависност од изборот.


devojka
Фото: Freepik

Иако е дозволено држење за рака, компанијата забранува други услуги. Некои од нив се контактирање, излегување и разговарање до девојката/момчето приватно или директно.

На прашањето зошто мисли дека услугата ќе биде хит, една девојка која може да се изнајми вели дека нивната услуга не само што е лесна за користење, туку им дава можност на луѓето, особено на мажите кои немаат време да излегуваат на состаноци, да ја доживеат среќата со некого. Освен тоа, таа смета дека услугата може да им помогне на луѓето да ја надминат срамежливоста.

Иако станува збор за ризична работа, девојката објаснува дека е сосема безбедно. Според неа, повеќето од нејзините клиенти се срамежливи и интровертни и сакаат само друштво. Честопати таа е поканета на кафе или ручек и за разговор.

Освен девојки/момчиња за изнајмување, постојат и други бизнис трендови што Јапонија ги нуди. Така, можете да си изнајмите сопруг/сопруга, роднина, соработник или познаник, па дури и семејства. Сите овие услуги имаат за цел малку да ги подобрат животите на депресивните Јапонци.

Насловна фотографија: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот