X
 27.09.2019 Живот

Тајната на дното на најстарото езеро во Европа

Во срцето на Македонија, во градот Охрид, две фамилии со генерации ја чувале тајната на градот. Дом на најстарото езеро во Европа и на познатиот охридски бисер, кој го носеа и кралицата Елизабета Втора и починатата принцеза Дајана, традицијата на правење бисери во овој град останува добро позната и добро чувана тајна, која тие се колнат дека ќе ја однесат в гроб.

Ова е воведот на репортажата за охридскиот бисер која Би-би-си ја објави деновиве. Погледнете ја репортажата на еден од најголемите светски медиуми за едно од нашите најголеми богатства.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот