27.10.2023 Живот

Дали знаете што е синдром на слот-машини?

Синдром на слот-машини е кога продолжуваме да инвестираме во врска во која сме вложиле многу. Сакајќи претходниот труд, време и енергија да не бидат залудни и да не пропаднат, продолжува инвестирањето во врската.

Оние што се коцкаат веруваат дека вложеното ќе им се врати, а тоа е присутно и во денешните односи и кажува колку луѓето се ценат себеси.

Постојат луѓе кои во основа не ги почитуваат партнерите, а да не зборуваме ни за љубов - не ги почитуваат нивните чувства, желби, ниту нивната работа. Секаде каде што можат, ги поместуваат границите, сакаат да бидат во центарот на вниманието и сè претставува закана за нивното слабо его. Не знаат да сакаат. Меѓутоа, бидејќи нивните партнери не се подготвени да се соочат со реалноста, ги заробува идејата дека љубовта ќе ги промени. Не гледаат што им се случува, па продолжуваат да измислуваат изговори. Но, не за да го оправдаат другиот, туку сопствените илузии, стравови и идеали.

Кога конечно ќе сфатиме дека сме станале жртва на нашите идеали, не ни останува ништо друго освен што похрабро да ја прифатиме реалноста.

Додека има и такви што ја отфрлаат врската на првата сериозна пречка, незрели се и не сакаат да ја видат во сите нејзини бои, има и такви што поради своите детски фантазии не ги гледаат ограничувањата во врската, не сакаат да го гледаат другиот онаков каков што е.

Понекогаш, во желба да се докажат пред своите партнери, луѓето глумат зрелост, преземаат повеќе отколку што им дозволува менталниот и емоционалниот капацитет во даден момент. Таквата акумулирана фрустрација, кога ќе се манифестира, може да се појави како ненадејна ерупција, но во суштина другиот го очекува она за што партнерот нема моментален капацитет. Можеме да ги видиме нашите инфериорности кога ги признаваме, за да не се залажуваме себеси или другите. И ако сакаме да ги надминеме, тогаш треба сериозно да се справиме со нив.

Затоа, не треба да нè залажува идејата дека сме на некое завидно ниво на разбирање на сопствениот и емоционалниот опсег на другите луѓе. Сè додека имаме закони кои мора да постојат за да се спречи насилното, деструктивно однесување, нема многу разбирање за внатрешниот свет. Сè уште се верува дека ќотекот излегол од рајот. Сè уште имаме животи кои се вреднуваат различно.

Лесно е да се рецитираат книгите што сме ги прочитале, но практиката е таа што нè потврдува или негира. Денес многу се зборува за здравите врски и односи, па многумина би сакале да веруваат дека се во таква врска само затоа што направиле нешто и се насочиле кон согледување на себеси. Се разбира, постојат многу разлики во тој континуум на нашите различни односи.

Руми вели: - Разумот е немоќен во изразувањето на љубовта. Само љубовта е способна да ја открие вистината за љубовта и состојбата на оние што се заљубени. Патот на нашите пророци е пат кон вистината. Ако сакаш да живееш, умри во љубов; умри во љубов ако сакаш да останеш жив.

Извор: Psihologvanjaorlovic.com
Фото: Freepik