X
 27.12.2020 Живот

Прекрасни изолирани места во шуми што нудат престој за двајца

Можете да престојувате во хотел со 5 ѕвезди, но дали ќе се сеќавате на него подоцна? Животот е многу краток за да биде досаден.

Локациите дадени во продолжение овозможуваат изолација од различен вид со прекрасни ентериери опкружени со најживописната природа. Овие интимни скривалишта овозможуваат совршено бегство од остатокот од бурниот свет каде што можете да се фокусирате на она што е всушност важно.

Секако, овде станува збор за локации за престој на две лица. Кого ќе поканите, зависи од вас, но ве советуваме да направите мудар избор.

Прекрасна дрвена кабина во Полска

1
Фото: Bookwormcabin

Оваа кабина е специјално дизајнирана за да ве ослободи од сите работи што ви го одвлекуваат вниманието. Кабината се наоѓа во приватна шума, на само 50 километри од главниот град и нуди огромен прозорец свртен кон дрвјата.

Коцка од огледало, Шведска

2
Фото: Tree Hotel

Ова место е тешко да се најде бидејќи практично е невидливо меѓу дрвјата во Северна Шведска. Ѕидовите од огледалата на стаклената кутија ја рефлектираат природата, со што коцката е совршено маскирана.

Куќа на дрво „Монбазилак“, Франција

3
Фото: Dans Les Arbres

Оваа затскриена куќа е сместена меѓу костени и дабови и е повеќе замок отколку кабина. Моделирана по традиционален француски замок, за куќата било искористено нетретирано, локално избрано дрво.

Куќа на дрво „Здив“, Полска

4
Фото: Slowhop.com

Куќичката се наоѓа на место што привлекува уметници и естетски чувствителни луѓе. Околу куќичката се наоѓаат шуми, клисури и одлично вино, а на средината е вистинскиот скапоцен камен, малото гратче Казимиерц Долни.

„Хамбл би“, Велика Британија

5
Фото: Canopyandstars.co.uk

Ова „скромно“ живеалиште се наоѓа во шумата Девон, а вашата домаќинка Ивет, која е сопственичка на галерија и уметница, го дизајнирала ова трикатно „улиште“ што совршено се вклопува во околината.

„Свинис екоколиба“, Австралија

6
Фото: Kimoestate

Оваа колиба била инспирирана од класичната шаторска рамка „А“, но сличноста застанува тука. Овој соларен погон има модерни ентериери и сè што ви треба за да живеете далеку од метежот и сообраќајот, на врвот од ридот.

„Моињо да Фадагоса“, Португалија

7
Фото: Moinho da Fadagosa

Ова не е сцена од филм за Нарнија. Може да се каже дека еден локален жител ја спасил оваа руинирана воденица на еден рид во централна Португалија откако била недопрена цел век. Денес, гостите се дочекани од домаќинот Симон и Фиона. Кога ќе влезете, ќе се изненадите кога ќе видите колку е удобно местото.

Куќичка на дрво во Велика Британија

8
Фото: Crafty Camping

Тешко е да се поверува дека обична куќичка на дрво нуди и сауна. Оваа куќичка навистина има сè што ви е потребно за да се опуштите и да поминете квалитетно време со личноста со која сакате. Куќичката нуди топла када на палубата, сауна на покривот, туш на отворено и џиновска бакарна када.

Екоодморалиште „Уламан“, Бали

9
Фото: Ulaman Bali

Можете да престојувате во луксузно одморалиште во Бали, минус вината за влијанието врз животната средина. Ова одморалиште е опкружено со недопрена шума од џунглата, оризови полиња со поглед на планината Батукару и бујни тропски овошни дрвја.

Сфери „Фри спирит“, Канада

10
Фото: Freespiritspheres.com

Ако не можете да летате како птица, можете да спиете во една од овие жолти сфери од фибер-стакло што се наоѓа помеѓу дрвјата. Иако на почеток може да ви биде малку тесно, ќе сфатите дека всушност е пријатно и има сè што ви е потребно за вашиот престој.

Извор: Bored Panda
Фото: Freespiritspheres.com
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот