X
 28.03.2020 Забава

Обожавател изградил модел на целата Земја во „Мајнкрафт“

Многумина зборуваат дека сакаат да го имаат целиот свет на дланка, но еден обожавател на „Мајнкрафт“ успеал да го реализира тоа.

- Да се биде роден во ова време ни овозможува, првпат во човековата историја, да ја видиме големината на нашето родно место во целост - вели обожавателот со корисничко име Пипен.

Пипен искористил сателитски фотографии од Земјата и ги претворил во виртуелен свет. Неговиот модел од Земјата покажува дека на креативноста ѝ нема граници, особено кога станува збор за користењето на „Мајнкрафт“. Погледнете го видеото за да го видите моделот.


Автор: Џои Берковиц
Извор: fastcompany.com 
Фото: Youtube screenshot
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава