X
 28.05.2018 Живот

Просечната нето-плата во овој град изнесува повеќе од 300.000 денари

Секој мај Дојче банк го објавува годишниот извештај „Мапирање на светските цени“, во кој ги категоризира трошоците за стоки и услуги во најголемите и најмоќните градови во светот. Оваа позната европска банка анализира сѐ, од цената на една кутија цигари до просечната цена за изнајмување двособен стан за да утврди колку изнесуваат трошоците за живот во светот.

Се истражува и просечната месечна нето-плата, која е показател на богатството на некој град.

Градовите што најдобро котираат се наоѓаат во подрачјето на северната хемисфера во развиените западни економии, а на листата се најдоа и главните економски сили на јужната хемисфера, како Австралија и Нов Зеланд.

Не изненадува тоа што луѓето кои живеат во градовите каде што животните трошоци се високи имаат и повисоки плати, како финансиските центри Лондон, Њујорк и Франкфурт.

Платите во Франкфурт пораснале за повеќе од 200 долари месечно во текот на минатата година бидејќи по Брегзит банките таму ја селат својата лондонска работна сила.

Најдобрите градови се задржаа на високите позиции, но во малку поинаков редослед за разлика од минатата година.

Погледнете во кои градови најмногу се заработува. Листата се однесува на 28 града во кои просечната месечна нето-плата е поголема од 2.000 долари.

1.Цирих, Швајцарија - 5.764 долари

2.Сан Франциско, САД - 4.974 долари

3.Њујорк, САД - 4.115 долари

4.Сиднеј, Австралија - 3.914 долари

5.Бостон, САД - 3.740 долари


6.Осло, Норвешка - 3.664 долари

7.Чикаго, САД - 3.650 долари

8.Копенхаген, Данска - 3.462 долари

9.Дубаи, ОАЕ - 3.447 долари

10.Франкфурт, Германија - 3.389 долари

11.Лондон, Велика Британија - 3.381 долар

12.Мелбурн, Австралија - 3.263 долари


13.Сингапур, Сингапур - 3.099 долари

14.Амстердам, Холандија - 3.058 долари

15.Токио, Јапонија - 3.004 долари

16.Стокхолм, Шведска - 2.999 долари

17.Хелсинки, Финска - 2.988 долари

18.Велингтон, Нов Зеланд - 2.946 долари

19.Париз, Франција - 2.886 долари

20.Даблин, Ирска - 2.762 долари

21.Окленд, Нов Зеланд - 2.723 долари

22.Единбург, Велика Британија - 2.565 долари

23.Хонг Конг, Хонг Конг - 2.550 долари

24.Торонто, Канада - 2.519 долари

25.Берлин, Германија- 2.482 долари

26.Брисел, Белгија - 2.480 долари

27.Ванкувер, Канада - 2.458 долари

28.Виена, Австрија - 2.425 долари
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот