X
 21.09.2015 Образование

Која е најдобрата земја за студентите?

Нордиските земји доминираа на „International student statisfaction awards“ за 2015 година.

 

1Ирска го зеде првото место со импресивен просек од 9.04 во рангирањето од студентите. На другиот крај на спектарот се најде Франција, која со просек од 8.02 е најлошо рангирана земја проследена со поплаките поради лошите услуги за студентите и прекумерната бирократија.

 

1


Нордиските универзитети заедно имаат 8.9 поени.


„Скандинавските универзитети се`уште владеат со врвните места во однос на меѓународното студентско задоволство. Тие се доста ценети поради добро организираните студентски услуги, високото ниво на академските барања, а студентите дури и покрај екстремните временски услови, сепак се одлучуваат за овие земји поради ниските трошоци за живот“, се вели во соопштението.

Можеби затоа што дома им е најубаво, скандинавските студенти покажаа најниско ниво на задоволство кога учат надвор од нивната земја.

Истражувањето се базира на 17.018 рецензии од студентите. 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование