29.10.2020 Живот

Сончогледи за невидливите! Препознајте ги и бидете трпеливи

Ако сретнете лице што околу вратот носи симбол во форма на лента со сончогледи, бидете трпеливи и дајте му предност во редот пред вас, било тоа да е во продавница, чекалница, автобуска станица, на аеродром или на друга јавна површина. Со тоа ќе ја примените неговата порака дека му треба дополнителна поддршка поради невидлива попреченост или аутизам.

Оваа иницијатива засега е новина во Македонија и дејствува само на социјалната мрежа „Фејсбук“, преку групата „Сончогледи за невидлива попреченост“.

Јасна Милкиќ е основач на групата и иницијатор ваквата идеја да ја запознаат што повеќе луѓе, да се едуцираат и на тој начин да ги препознаваат лицата по симболот на сончоглед што ќе го носат на себе и ќе им дадат предност, без да мора некому да кажат зошто и да се ставаат и себеси и некој друг во непријатни ситуации.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Живот