X
 30.03.2024 Живот

Како поларната мечка го гледа светот околу себе?

Како што се намалува количината на мразот во морето, поларните мечки мора да поминуваат повеќе време на копно.

За да откријат што прават овие животни во потоплите месеци, научниците поставија камери на ремчињата на неколку мечки во Северна Канада.

Тие им помогнале да откријат како мечките наоѓаат храна кога го нема мразот што им е потребен за лов на фоки.

Поради она што го видоа, научниците се плашат за иднината на видот бидејќи температурите на Арктикот се зголемуваат поради климатските промени.Извор: ВВС
Фото: Screenshot/BBC
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот