X
 30.04.2018 Живот

Британски математичар со предизвик до љубителите на математиката

Британскиот математичар Ед Соутхал за своите следбеници на „Твитер“ објави сложен математички проблем. Станува збор за квадрат одделен со различни геометриски форми, од кои една е розева. Соутхал ги запраша љубителите на математиката, која дропка е засенета?

Математичките генијалци имаа различни одговори...

Додека други се шегуваа со Соутхал.

На крајот, Соутхал доби повеќе од еден точен одговор. Професорот по математика е познат по неговите тешки задачи со кои успеал да собере прилично голема бројка на следбеници на „Твитер“.

Што мислите вие, кој е точниот одговор на загатката?
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот