X
 30.04.2021 Живот

Во Индија се нуди кислород за пациенти со ковид-19 преку шалтер за автомобили

Сикиски храм во сојузната индиска држава Утар Прадеш почнал да нуди кислород преку шалтер за автомобили (драјв тру) за пациенти што боледуваат од ковид-19.

Досега над 1.000 луѓе ја искористиле оваа услуга бидејќи болниците во земјата се преполни поради големиот број нови позитивни случаи. Жителите велат дека ги носат роднините во храмот бидејќи немаат каде да одат, покажува репортажа на Би-би-си.Извор. bbc.com
Фото: Принтскрин/bbc.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот