X
 30.09.2023 Живот

Предлози за есенски дестинации кои вреди да се посетат

Сега е идеално време да планирате есенски одмор. Следните пет неверојатни дестинации се места за кои треба да размислите за вашиот есенски одмор. Секоја од нив има уникатен шарм и убавина.

Сајулита, Мексико

Овој мал рај за сурферите и љубителите на плажа ќе ве воодушеви со својата опуштена атмосфера, шарените улици и прекрасните плажи. Локалните жители се исклучително пријателски расположени, а покрај сурфањето, можете да ја истражувате локалната култура, да посетите продавници за уметност и занаетчиски дуќани и да уживате во автентичната мексиканска кујна. За удобен престој во Сајулита ќе биде доволен буџет од 70 до 100 евра дневно за храна и сместување.Атина, Грција

Атина е еден од најстарите градови во светот со богата историја и културно наследство. Есента е идеално време за истражување на овој град. Задолжително посетете ги Акропол, Националниот археолошки музеј и Плака, стариот кварт во Атина. Исто така, уживајте во вкусната грчка храна која всушност е многу повеќе од она што го знаеме како гиро. За разгледување на Атина и уживање во локални јадења, сметајте на буџет од 80 до 120 евра дневно.Есауира, Мароко

Иако Мароко неодамна беше погоден од разорен земјотрес, ова не е причина да се заобиколи оваа прекрасна земја. Состојбата се нормализира, а нормалниот развој на туризмот може да биде голема помош за целата држава во овој момент. Есауира е живописен крајбрежен град со прекрасни плажи, плоштади и уметничка сцена. Есента е идеално време за посета бидејќи температурите се пријатни. Прошетајте низ плоштадот, посетете го старото пристаниште и не заборавајте да ја пробате свежата морска храна на пазарот. За пријатен престој во Есауира, планирајте буџет од 50 до 70 евра дневно.Оман

Оман нуди спектакуларни пејзажи, од пустини до планини и крајбрежје. Есента е совршено време за истражување поради пријатните температури. Посетете ги Големиот Кањон, волшебните оази, планината Џебел Шамс и старата тврдина Низва. За патување низ Оман ќе биде доволен буџет од 100 до 140 евра дневно.Керала, Индија

Керала, која често се нарекува „Божја земја“, е волшебна сојузна држава во југозападниот дел на Индија. Со своите бујни зелени пејзажи, мирни водни патишта и недопрени плажи по должината на Арапското Море, Керала е рај за љубителите на природата. Овој крајбрежен скапоцен камен, исто така, може да се пофали со богато културно наследство, вклучувајќи традиционални уметнички форми и кујна која повикува со вкусови на кокос и зачини. За патување низ Керала, буџет од 50 до 80 евра дневно ќе биде доволен за храна и сместување.Извор: Pun kufer
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот