X
 30.12.2019 Живот

Осуден кинескиот научник што ги создаде првите „генетички модифицирани“ бебиња

Кинески суд денеска го осуди научникот Хе Џјенкуи, кој ги направи првите „генетички модифицирани“ бебиња, на три години затвор за нелегално практикување медицина.

Покрај затворската казна, тој беше осуден и со парична казна од 430 000 долари. Двајца негови соработници добија помали казни.

Жанг Ренли беше осуден на две години затвор, а Квим Жинџоу на една и пол година.

Хе, водечки истражувач, рече дека пред 13 месеци помогнал во создавање на првите генетички модифицирани бебиња, родени во ноември 2018 година.

Извор: МИА

Фото: BBC

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот